> English Version

Web navštívilo lidí:
493986

Blues Alive XXIV

Vyprodané Blues Alive 2019 úspěšně skončilo, přichází další ročník soutěže pro nové talenty

Šumperk, 21. listopadu - Od minulého čtvrtka do nedělního časného rána žil severomoravský Šumperk rytmem blues. Již dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který byl vyprodaný tři měsíce předem, nabídl světové hvězdy nejen tohoto žánru, přední domácí jména, mladé naděje, filmové projekce i noční jam-sessiony. Ze zahraničních jmen sklidil největší úspěch například letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal, nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright. Velkých ovací se ale dostalo všem více než dvaceti pěti zahraničním i domácím účinkujícím.  

“Chci v první řadě poděkovat všem návštěvníkům za skvělou atmosféru, kterou si pochvalovali i sami vystupující. Velké díky patří také všem kapelám a hudebníkům, nejen za strhující koncerty, ale třeba i za spontánní účast na festivalových nočních jam-sessionech. Ten nedělní s hlavní hvězdou Kennym Nealem se stal tou nejlepší tečkou za letošním ročníkem,” vyzdvihuje ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Se skončeným ročníkem se zároveň rozbíhají přípravy na ten další - jubilejní dvacátý pátý, který proběhne od 12. do 14. listopadu opět v Šumperku. Jako vodítko, koho oslovit, organizátorům může posloužit anketa, která probíhala mezi návštěvníky festivalu. Na otázku, koho by rádi viděli příští rok, nejvíce hlasů získali Ana Popovic, Kenny Wayne Shepherd, Fantastic Negrito, Jonny Lang či Otis Taylor. “Je třeba zdůraznit, že to neznamená, že by tato jména příští rok u nás automaticky zahrála. Budeme se o to snažit, vždy ale záleží na konkrétních jednáních či plánech hudebníků., zda se to podaří,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Výsledky ankety:

1. Ana Popovic
2. Kenny Wayne Shepherd
3. Fantastic Negrito
4. Jonny Lang
5. Otis Taylor
6. Shemekia Copeland
7. Warren Haynes
8. Eric Bibb
9. Rick Estrin & The Nightcats
10. Southern Avenue


Jako každý rok mají šanci si zahrát na příštím Blues Alive i mladé talentované kapely. Stačí se do 12. ledna 2020 přihlásit do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Její finále proběhne 28. března ve velkém sále Domu kultury. “Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2020, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách,” vysvětluje Ondřej Bezr.

Festivalové novinky i fotografie z letošního ročníku najdou zájemci na www.bluesalive.cz a na profilu na Facebooku.
Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 23 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo právě letos, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation, zastřešující organizace svého žánru, nejvýznamnější ocenění, které může nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali 25. ledna v americkém Memphisu. Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy. Soustřeďuje se nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí v druhém plánu. To vše s cílem pro české, ale už i zahraniční posluchače, jichž se do Šumperka o festivalovém víkendu sjíždí stále více, přinést relevantní informaci o aktuálním stavu blues, které je kořenem celé současné populární hudby.

 

Časový harmonogram Blues Alive

Čtvrtek 14.11.2019
18,00 - 18,30 Kiero Grande
18,35 - 19,05 Tony Bigmouth Pearson
19,20 - 19,30 Zahájení festivalu
19,30 - 20,45 Lizz Wright
21,00 - 22,15 Doyle Bramhall II
22,30 - 24,00 Marcia Ball
24,00 - Jam session - Pivnice Holba – Kiero Grande

Pátek 15.11.2019

H-Club:
14,00 - 15,00 Gwenifer Raymond
15,00 - 16,00 Jan Fic

DK:
18,00 - 18,20 Caramel Black – foyer
18,20 - 19,00 Forsal
19,15 - 20,00 Dirty Deep
20,00 - 21,25 Watermelon Slim
21,40 - 22,40 Beaux Gris Gris and The Apocalypse
22,55 - 24,00 Ronnie Baker Brooks
24,00 – Jam session – Foyer DK – Caramel Black
24,00 – Jam session – Pivnice Holba – Forsal

Sobota 16.11.2019
13,00 - 13,30 Vertigo
13,40 - 14,15 Jaromír Honzák Quintet
14,25 - 15,00 Muff

18,00 - 18,20 Beans and Bullets – foyer
18,20 - 19,00 Silesian Hammond Group
19,15 - 20,00 Noah Wotherspoon Band
20,00 - 20,30 Beans and Bullets  – foyer
20,30 - 21,25 Zach Day
21,40 - 22,35 Catfish
22,50 - 24,00 Kenny Neal Band
24,00 – Jam session – Foyer DK – Beans and Bullets
24,00 – Jam session – Pivnice Holba – Silesian Hammond Group

 

Šumperské Blues Alive začíná ve čtvrtek, nabídne i dokument o světoznámém výrobci kytar Peteru Jurkovičovi

Zahrají Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks

Šumperk, 11. listopadu - Od čtvrtka tři dny a tři noci bude žít severomoravský Šumperk bluesovou hudbou. Již dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive nabídne světové hvězdy nejen tohoto žánru, přední domácí jména, mladé naděje, filmové projekce i noční jam-sessiony. Ze zahraničních jmen vystoupí například letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal, nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright.

Pořadatelé také připravili krátce před začátkem jedno překvapení - projekci nového dokumentárního filmu o bluesovém kytaristovi a respektovaném výrobci elektrických kytar Peteru Jurkovičovi (1951-2015), který vyráběl kytary nejen pro špičkové české hudebníky, ale jeho nástroje obohatily instrumentář i takových es jako jsou Eric Clapton, Jeff Beck či Billy Gibbons, který také ve filmu o Jurkovičových kytarách nadšeně hovoří.

 

Chcete si zahrát na Blues Alive XXV. ?

Přihlaste se do soutěže Blues Aperitiv 2020!

Součástí festivalu Blues Alive se neodlučitelně stala mezinárodní soutěžní přehlídka, která hledá nové talenty v žánru blues mezi neprofesionálními kapelami bez ohledu na zemi původu.

Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2020, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách.
Zkušenost z minulých ročníků navíc dává naději více než třem souborům! Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Termín pro 21. ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 28. března 2020 od 19 h.
Festival se uskuteční ve velkém sále Domu kultury.

Podmínky zařazení do výběru:
Kapely, které mají zájem zúčastnit se festivalu, mohou zasílat přihlášky od tohoto okamžiku na adresu horakova@dksumperk.cz.

Uzávěrka přihlášek je 12. ledna 2020!!!

Přihláška musí obsahovat název kapely, jmenovité a nástrojové obsazení, technické požadavky kapely, webovou adresu, aktuální fotografii v tiskové kvalitě (!), stručnou biografii kapely a další informace o ní a dva spolehlivé telefonické a emailové kontakty na členy kapely.

Pro základní výběr je bezpodmínečně nutné zaslání nahrávek souboru, bez nich není možné zařazení přihlášky do soutěže. Minimálně tři ukázky ve formátu mp3, případně odkaz na elektronický přehrávač, pošlete společně s přihláškou na výše uvedenou adresu.

Přihlásit se samozřejmě mohou i kapely, které absolvovaly Blues Aperitiv už v minulosti, ale na Blues Alive nepostoupily.

Ze všech přihlášených kapel bude vybráno 7 postupujících + 2 náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před diváky.

Důležité informace pro vybrané kapely:
Zvuková technika, základy bicích nástrojů a basový aparát budou jako vždy zajištěny, kapely si přivezou pouze nástrojovou aparaturu. Každá kapela bude mít na své vystoupení 30 minut včetně zvukových zkoušek. Pořadí kapel bude určeno losem. Pořadatel přispívá kapelám na cestovní náklady a zajišťuje ubytování. Ubytování zajistíme i pro kamarády v jejich režii, které si přivezete a předem ohlásíte.

 

Rekord! Šumperský festival Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno tři měsíce před začátkem

Zájem o vstupenky na čtyřiadvacátý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne od 14. do 16. listopadu v Domě kultury v Šumperku, překonal očekávání. Tři měsíce před začátkem hlásí organizátoři “vyprodáno!” Jak jednodenní, tak i třídenní permanentky již nejsou k dostání.

„Je to rekord, takto brzy jsme ještě vyprodáno neměli,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. “Děkujeme tímto všem fanouškům za obrovský zájem. Je to pro nás odměna za dramaturgii, kdy pečlivě vážíme každé jméno, které do Šumperka zveme. Ale také závazek festival co nejlépe připravit a dělat čest prestižnímu americkému ocenění Keeping The Blues Alive Award, které jsme letos získali,” dodává Rybička.

 

Prodej vstupenek na festival Blues Alive

Prodej zahájen 17. června 14:00 hod prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

Návštěvníci festivalu si nemusí vstupenky tisknout, stačí ukázat kód vstupenky na displeji telefonu. V případě jakýchkoliv dotazů  je  zákaznická podpora na tel: 222 70 30 70 nebo e-mail: info@goout.cz

 

2019_BA_plakat_A1_tisk_n

 

Blues Alive 2019 se ponese ve znamení velkých ženských hlasů, mistrovských kytaristů a hudby z Louisiany


Vystoupí takové hudební osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks

Šumperk, 5. června - Letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal. Nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright. To jsou jen některá ze jmen hvězd letošního čtyřiadvacátého ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive. Ten se uskuteční ve dnech 14. až 16. listopadu tradičně v Domě kultury v Šumperku.


Úspěch předchozích ročníků Blues Alive, zejména toho loňského, který byl dlouho dopředu vyprodán a jeho program měl velký ohlas u návštěvníků i v médiích, nás zavazoval k velmi zodpovědné práci na nadcházejícím ročníku. Nechtěli jsme naše věrné návštěvníky zklamat a vážili jsme skutečně každé jméno umělců, které na festival zveme,“ říká ředitel festival Vladimír Rybička.


2019_BA_Kenny_Neal_001_nJedenašedesátiletý Kenny Neal, jehož koncertem festival v sobotu večer vyvrcholí, je jednou z nejznámějších osobností americké bluesové scény. “Hráč na všechny druhy kytar, ale také výborný harmonikář, zpěvák a autor písní, přijíždí do České republiky právě v roce, kdy zvítězil v prestižních Blues Music Awards a stal se mužskou osobností roku v kategorii současného blues,” zdůrazňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. První jednání mezi umělcem a festivalem o jeho letošním angažmá mimochodem proběhla letos v lednu v Memphisu, kam si zástupci Blues Alive jeli převzít prestižní cenu Keeping The Blues Alive Award: během memphiského festivalu International Blues Challenge zde Kenny Neal se svou kapelou vedl noční jam session hostů.


Louisianskou hudební scénu bude částečně zastupovat také hvězda čtvrtečního festivalového večera, legendární sedmdesátiletá pianistka a zpěvačka Marcia Ball. “Přestože pochází ze sousedního Texasu, její hudba je velmi výrazně ovlivněna louisianským ´swamp blues ´ a tamní tradicí klavírní hry. Spolupracovala ostatně i se samotnou královnou neworleanského soulu Irmou Thomas,” říká Ondřej Bezr. Marcia Ball je držitelkou letošní Pinetop Perkins Award, jež je v rámci Blues Music Awards udělována nejlepším hráčům na klávesové nástroje.


Headlinerem pátečního festivalového koncertu bude dvaapadesátiletý Ronnie Baker Brooks, syn jedné z největších legend chicagského blues Lonnieho Brookse (1933-2017). V otcově kapele Ronnie získával jako basista a doprovodný kytarista v 80. letech první muzikantské zkušenosti. Sólově debutoval v roce 1998 a dnes patří k hlavním exponentům chicagské hudební scény.


Velmi zajímavá jména nabízejí i další koncertní bloky. Ve čtvrtek zahraje na Blues Alive například vynikající 2019_BA_Lizz_Wright_Photo_by_Jesse_Kitt_119R_namerická skupina Delta Moon, pro kterou je typické obsazení se dvěma slide kytarami. Nebude chybět fenomenální texaský kytarista Doyle Bramhall II, který je kromě vlastní tvorby známý jako dlouhodobý člen doprovodné kapely Erika Claptona, ale i spoluhráč dlouhé řady dalších hvězd rockové i bluesové scény – za všechny jmenujme Rogera Waterse, Tedeschi Trucks Band, Dr. Johna, Gregga Allmana a další. Téhož večera šumperským Domem kultury bude také rezonovat skutečně velký ženský hlas patřící Lizz Wright. Zpěvačka, která ve své tvorbě slučuje rhythm and blues, gospel a jazz, se do České republiky vrátí rok po mimořádně úspěšném vystoupení na pražském festivalu Struny podzimu, kdy naplnila staroslavnou Dvořákovu síň Rudolfina.


Páteční program nabídne hned několik zcela rozdílných pohledů na bluesovou hudbu. Na Blues Alive se po třech letech 2019_BA_Watermelon_SLim_1_nvrátí tvrdá a razantní francouzská kapela Dirty Deep, syrovou hudbu vycházející z nejhlubších kořenů a velmi specifický způsob hry na slide kytaru přiveze ze Spojených států další legenda v letošním programu Watermelon Slim a na louisianskou nit naváže jeden z letošních objevů, skupina Beaux Gris Gris and The Apocalypse. “Její zpěvačka Greta Valenti, rodačka z Louisiany, se obklopila britskými hudebníky a výsledkem je moderní soulbluesové písničkářství s pořádnou dávkou tajemné „bažinaté“ atmosféry. Ostatně, název jejich letošního debutového alba Love & Murder napovídá leccos...,” doplňuje Ondřej Bezr.


Také v poslední, sobotní festivalový večer představí Blues Alive hned několik aktuálních objevů současné scény. Petří mezi ně americký Noah Wotherspoon Band, jehož frontman v roce 2015 získal cenu pro nejlepšího mladého kytaristu na memphiském International Blues Challenge, dvacátnickou generaci kytaristů rozšíří vedle něj také Matt Long, frontman britské kapely Catfish, jež se může pyšnit významným ostrovním oceněním British Blues Award, anebo Zach Day, bluesový písničkář ze stejné lokality, z níž přijely jedny z hlavních hvězd minulého ročníku, North Mississippi Blues Project. Ostatně, právě jeden z loňských účinkujících Robert Kimbrough pořadatelům Blues Alive Zacha Daye doporučil.


Všechny tři večerní koncerty jako vždy zahájí skupiny, které zvítězily v letošním a v loňském Blues Aperitivu: Kiero Grande, Tony Bigmouth Pearson a Beans And Bullets ze Slovenska a Caramel Black, Forsal a Silesian Hammond Group z Polska.


Z programu mimo hlavní večerní koncerty stojí za zvláštní upozornění páteční odpolední dvojblok v šumperském H-Clubu. Na něm vystoupí výtečná britská kytaristka Gwenifer Raymond, která aktivně bádá v nejranějších formách bluesové hudby, a český bluesový písničkář Jan Fic v unikátním projektu s osobností alternativní scény Martinem E. Kyšperským, připraveném výhradně pro Blues Alive na základě letošního Ficova debutového alba Město které sklidilo mimořádný ohlas u posluchačů i u kritiky.


Tradiční sobotní tematické odpoledne letos ponese název „Jazz Alive“. Slovní hříčka jasně napovídá, jaký žánr bude tentokrát v centru pozornosti. Zahrají tři domácí formace: Vertigo, Jaromír Honzák Quintet a Muff. „V těchto třech kapelách se objeví vlastně téměř všechny největší osobnosti střední generace současné české jazzové scény. Vesměs velmi kvalitní, známí a tudíž i vytížení muzikanti. Dostat je v jeden den na jedno místo považuji za logistický zázrak,“ říká uzavírá Ondřej Bezr.


Vstupenky na 24. ročník festivalu Blues Alive se začnou prodávat 17. června od 14 hodin v předprodejní síti GoOut a v pokladně Domu kultury v Šumperku. Informace o možnostech ubytování a další detaily programu naleznete na www.bluesalive.cz a festivalovém profilu na Facebooku.

Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 23 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo právě letos, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation, zastřešující organizace svého žánru, nejvýznamnější ocenění, které může nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali 25. ledna v americkém Memphisu. Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy. Soustřeďuje se nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí v druhém plánu. To vše s cílem pro české, ale už i zahraniční posluchače, jichž se do Šumperka o festivalovém víkendu sjíždí stále více, přinést relevantní informaci o aktuálním stavu blues, které je kořenem celé současné populární hudby.

 

Program Blues Alive XXIV

1. hlavní koncert Čtvrtek 14.11. / 19:00 Velký sál Domu kultury Šumperk
Foyer: Kiero Grande – foyer (SK)
Tony Bigmouth Pearson (SK)
Delta Moon (USA)  
Lizz Wright (USA)
Doyle Bramhall II (USA)  
Marcia Ball (USA)
Vstupné: 650 Kč


Jam session – 24:00

Pivnice Holba – Kiero Grande (SK)

Pátek 15.11. / 14:00 H – Club Šumperk
Gwenifer Raymond (GB)
Jan Fic, Martin E. Kyšperský a další (CZ) 
Vstupné: 140 Kč


2. hlavní koncert Pátek 15.11. / 18:00 Velký sál Domu kultury Šumperk
Foyer: Caramel Black (PL) 
Forsal (PL)
Dirty Deep (FR) 
Watermelon Slim (USA)
Beaux Gris Gris and The Apocalypse (USA/GB)   
Ronnie Baker Brooks (USA)
Vstupné: 650 Kč


Jam session – 24:00
Foyer Domu kultury: Caramel Black (PL)   
Pivnice Holba: Forsal (PL)  

Sobota 16.11. / 11:00 Kino Oko Šumperk

Zelená kniha /film USA 2018, režie: Peter Farelly, hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali/
Vstupné: 70 Kč


Sobota 16.11. / 13:00 Velký sál Domu kultury Šumperk, Tematické odpoledne - Jazz Alive
Vertigo (CZ)  
Jaromír Honzák Quintet (CZ)  
Muff (CZ) 

3. hlavní koncert Sobota 16.11. / 18:00 Velký sál Domu kultury Šumperk

Foyer: Beans and Bullets (SK)  
Silesian Hammond Group (PL)  
Noah Wotherspoon Band (USA)   
Zach Day (USA) 
Catfish (GB)
Kenny Neal Band (USA)


Jam session – 24:00
Foyer Domu kultury: Beans and Bullets (SK)
Pivnice Holba: Silesian Hammond Group (PL)

Vstupné: tematické odpoledne + 3. hlavní koncert - 750 Kč

Permanentka obsahuje koncerty ve dnech: 14., 15. a 16.11. + bonus CD - 1 700 Kč

 

Mezinárodní festival Blues Alive se stal členem České asociace festivalů

Ocitl se tak v dobré společnosti s dalšími třinácti velkými domácími hudebními přehlídkami, jako jsou například Colours of Ostrava, JazzFestBrno, Folkové prázdniny, Respect, Struny podzimu nebo United slands of Prague.

Děkujeme za přijetí.

2019_BA_asociace_n

 

Předání Ceny města Šumperka 2018

Ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička převzal v sobotu 13. dubna za své dlouholeté zásluhy od zástupců radnice Cenu města Šumperka v oboru kultura. V rámci slavnostního ceremoniálu v šumperském divadle symbolicky předal Vladimír Rybička a dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr cenu Keeping The Blues Alive Award, již festival získal letos v lednu od americké The Blues Foundation, městu Šumperku zastoupenému starostou Tomášem Spurným, a Olomouckému kraji, který reprezentoval hejtman Ladislav Okleštěk. Poté předal šéfredaktor polského časopisu Twój Blues Andrzej Matysik zástupcům festivalu Blues Alive první cenu čtenářské ankety Blues Top v kategorii Událost roku 2018 ve světě. (Foto: Ivan Prokop)

2019_BA_cena_mesta_1_n

 

2019_BA_cena_mesta_2_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

2019_BA_CenyMestaSumperka2018_1n

 

2019_BA_CenyMestaSumperka2018_2n

 

Mezinárodní soutěžní festival Blues Aperitiv 2019 zná vítěze

LETOS SE Z ÚSPĚCHU RADOVALO HNED PĚT KAPEL

Sedm bluesových kapel z Česka, Slovenska, Polska a Spojených států amerických v sobotu 9. března vystoupilo na pódiu DK Šumperk, kde se uskutečnil již jubilejní dvacátý ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Porota i diváci hlasovali pro vítěze soutěžního klání a měli tak v rukách osud postupujících do hlavního programu 24. ročníku festivalu Blues Alive, který se letos koná od 14. do 16. listopadu.

Účinkující na soutěži vybrala porota z 30 přihlášených kapel podle zaslaných demosnímků.

V sobotu 9.3. pak finalisté předvedli to nejlepší z jejich repertoáru, což náležitě ocenila vedle publika také porota, v níž letos zasedli rozhlasový redaktor a hudební publicista Milan Tesař, polský promotér a vydavatel známého časopisu Twoj Blues Andrzej Matysik a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Porota se jednomyslně shodla, že letošní, dvacátý ročník Blues Aperitivu, byl kvalitativně zcela vyrovnaný a jeden z nejlepších za celou historii pořádání soutěže. Zvítězit a zahrát na listopadovém Blues Alive by si zasloužil každý ze sedmi účinkujících večera. Pravidla však jsou neúprosná a porota po mimořádně dlouhé diskusi zvolila postupující, kteří jsou zde uvedeni. Doufáme, že letošní Blues Aperitiv je signálem stále rostoucí kvality bluesové scény v České republice, na Slovensku a v Polsku a s velkými nadějemi vyhlížíme příští ročník,“ uvedl dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.


VÝSLEDKY BLUES APERITIV 2019

Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 14. - 16.11.2019) postupují:
Caramel Black (PL)
Beans & Bullets (SK)
Tony Bigmouth Pearson (SK)

Cena diváků:
Beans & Bullets (SK)

Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 17.11.2019) postupují:
Giedi Prime (CZ/USA)

Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích postupuje:
Juraj Schweigert & The Groove Time (SK)


dalsi fota: 2019_plakat_blues_aperitiv_A2

 

Už jsou známi finalisté jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Gratulujeme!
Finálový večer se uskuteční v sobotu 9. března od 19 hodin v Domě kultury Šumperk.

Finalisté:

Caramel Black (PL)
Petr "Džetro" Ritzka (CZ)
Beans & Bullets (SK)
Blackberry Brothers (PL)
Tony Bigmouth Pearson (SK)
Juraj Schweigert & The Groove Time (SK)
Giedi Prime (CZ/USA)

Náhradníci:

The Peanuts (CZ)
Backsight (CZ)

 

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 5.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report5_nV poslední den v Memphisu nás zaměstnalo především sledování finále International Blues Challenge v Orpheum Theatre v těsném sousedství Beale Street (16 kapel, dvojic a sólistů po pětadvacetiminutových setech). Všechno šlo jako na drátkách, viděli jsme řadu velmi dobrých vystoupení. Mezi naše favority patřily kapely The Gabe Stillman Band (jejich leader, mladičký Gabe Stillman, si nakonec právem odnesl cenu pro nejlepšího kytaristu), dvojice Theresa Malenfant & Scott Medford (v kategorii sólo/duo skončili druzí) nebo Sammy Eubanks & The Work´in Class (druzí v kapelách). Sólovou kategorii nakonec vyhrál Jon Shain, mezi kapelami zvítězila rhythmadbluesová "mašina" Ms. Hy-C & Fresh Start. Zatímco se porota domlouvala na vítězích, publikum bavila hvězdná jamovací sestava, ve které se objevili mj. kytarista John Del Toro Richardson a Kenny Neal, basista Russell Jackson (mj. B.B. King), Tony Braunagel (mj. Robert Cray Band) a řada dalších vynikajících hudebníků. Krásnou a překvapivou tečkou sobotní noci byl opět jam session v klubu Rum Boogie Café, kde báječný slidekytarista a zpěvák Watermelon Slim křtil nové album, u čehož asistoval opět nezničitelný Bob Margolin (jeho již čtvrtá projamovaná noc v kuse), ale hlavně legendární Sherman Holmes, poslední stále žijící ze skvělého tria Holmes Brothers, které jsme viděli v Šumperku hned dvakrát. Do Memphisu si prý jen "zaskočil přes řeku" za starým kámošem Watermelon Slimem...

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 4.

dalsi fota: 2019_BA_report_4_n

A JE TO DOMA! Předávací ceremoniál proběhl krásně, měli jsme velký aplaus a nasbírali spoustu důležitých kontaktů. Hlediště ceremoniálu bylo z bluesového hlediska vysloveným summitem velkých osobností: cenu nám předával jeden z nejslavnějších bluesových publicistů Art Tipaldi, u vedlejšího stolu seděl zakladatel a majitel nejprestižnějšího bluesového hudebního vydavatelství Alligator Records Bruce Iglauer, u našeho stolu bývalý prezident The Blues Foundation Jay Sieleman a bezesporu nejlepší žijící slidekytaristka Rory Block. Máme velkou radost a děkujeme nejen The Blues Foundation, ale především všem lidem, kteří se na festivalu za těch 23 let podíleli i vám, návštěvníkům. Je to ocenění hlavně pro vás! (na snímku zleva dramaturg BA Ondřej Bezr, prezidentka The Blues Foundation Barbara Newman, booking manager BA Štěpán Suchochleb)

dalsi fota: 2019_BA_cena_report4B_n

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 3.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report3_nČtvrtek na International Blues Challenge v Memphisu byl pro výpravu Blues Alive opět ve znamení sledování jednoho vystoupení za druhým. Ze zajímavých kapel stojí za zmínku veteráni Peoria Rhythm Kings, naopak mladí střelci Darren Jay & The Delta Souls a hlavně talentovaná kytaristka, zpěvačka a výborná frontmanka našláplé kapely Meg Williams. Nenechali jsme si ujít ani druhé vystoupení Keithe Johnsona & The Big Muddy, kteří svoje včerejší kvality potvrdili. Po soutěžních vystoupeních jsme zakončili večer na už tradičním all stars jamu, jehož hostitelem byl Kenny Neal a zahrát si přišla mj. harmoniková a pěvecká legenda Bobby Rush, ale i mladý nadaný nevidomý "potěr". Zprávy z okamžiku s velkým "O" očekávejte zítra...

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 2.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report2_nDalší den výsadku Blues Alive na International Blues Challenge v Memphisu už probíhal plně ve znamení hudby. V osmnácti klubech na Beale Street vystoupilo během večera něco přes stovku soutěžících, kapel, dvojic i jednotlivců. Platí přísná pravidla, z nichž to nejdůležitější je, že nikdo nesmí překročit vymezený čas 25 minut. To je velmi dobrý limit jak pro muzikanty, kteří se snaží ze sebe za krátkou dobu vydat to nejlepší, tak i pro posluchače, kteří mají možnost slyšet hodně různé muziky. Nás zaujal například mladý kytarista Chris Yakopcic ze státu Ohio, hrající směs Delty a piedmontského stylu, vyhraná texaská kapela Mark May Band, a zvláště Keith Johnson & The Big Muddy s repertoárem ve stylu modernizovaného chicagského blues. Mimochodem, frontman Keith Johnson (na fotografii) je údajně prasynovcem Muddyho Waterse... Večer pro nás pak vyvrcholil na "all stars jamu" v našem oblíbeném klubu Rum Boogie Café, jehož hostitelem byl návštěvníkům Blues Alive dobře známý Nick Schnebelen se svou kapelou a jedním z jamujících další starý známý Bob Margolin. Setkali jsme se ale i s dalšími muzikanty, pro které už slovo "Šumperk" není pouhý jazykolam v nějaké divné řeči, třeba s kytaristou Robertem Kimbroughem (viz Blues Alive 2018) nebo saxofonistou Jimmym Carpenterem (na Blues Alive v minulosti doprovázel Waltera Wolfmana Washingtona a Mikea Zita). Podobně bohatý program nás čeká i ve čtvrtek.

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 1.

dalsi fota: 2019_BA_cena_report1_nVýsadek Blues Alive na festivalu International Blues Challenge v Memphisu má za sebou první večer. Viděli jsme například zajímavého korejského bluesmana, říkajícího si Blues JR nebo velmi dobrý holandský The Dynamite Blues Band. Večer jsme zakončili na výborném jamu v zatím nejlepším klubu, které jsme na Beale Street navštívili, totiž v Rum Boogie Café. Už jsme se setkali a krátce si popovídali i s prezidentkou The Blues Foundation Barbarou Newman, kterou nejvíc potěšilo, že se na letácích k nadcházejícímu ročníku Blues Alive výrazně prezentujeme jako držitelé ceny Keeping The Blues Alive Award. Ta nám a dalším deseti letošním držitelům bude předána v pátek.

 

dalsi fota: 2019_BA_prevzeti_ceny

 

O mezinárodní soutěž Blues Aperitiv byl opět velký zájem


Také letos se mohli bluesmani přihlásit do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která zaručuje minimálně dvěma vítězným kapelám účast v programu největší středoevropské přehlídky bluesové muziky Blues Alive, která se letos uskuteční v Šumperku od 14. do 16. listopadu.

„Součástí Blues Alive se neodlučitelně stal soutěžní festival, který hledá nové talenty v oblasti blues mezi kapelami po celé Evropě. Těší nás, že z původně ryze českého festivalu je akce mezinárodní. Dvěma souborům garantujeme postup na festival Blues Alive 2019, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí u diváků, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku.

„Ze všech přihlášených kapel bude vybrána sedmička postupujících a dva náhradníci. Pak už je vše na kapelách, jak se budou naživo prezentovat před odbornou mezinárodní porotou sestavenou z hudebních publicistů, hudebníků a před návštěvníky akce,“ doplnil Rybička.

Termín pro jubilejní dvacátý ročník Blues Aperitivu je stanoven na sobotu 9. března. Festival se odehraje ve velkém sále DK Šumperk.

 

Seznam přihlášených – Blues Aperitiv 2019

NAXA PATCHI (SK/US) 
CHANGO (PL)
JOHN HAYLLOR (CZ)
BLACK PIN (PL)
ERIDU (CZ)
BLUE APPLE (CZ)
JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME (SK)
KAPLAN'S FRIENDS BLUES BAND (CZ)
THE BUTCHERS /SK/
FLY TOMORROW (CZ)
MATTIA MÜLLER & THE GERIATRIX (SK)
THE PEANUTS (CZ)
HOT B.B.Q. (USA, CZ, SK)
TONY BIGMOUTH PEARSON (SK)
BLACKBERRY BROTHERS (PL)
BEANS & BULLETS (SK)
BLACKJOB (PL)
EVA HALCZYN BLUES PROJECT (SK)
DOGGYBAG (CZ)
YANKE BLUES BAND (PL)
CROSSROAD (CZ)
GEORGE DYER BAND (PL)
THE BLUES PERSPECTIVE BAND (PL)
BLUEWINE (SK)
PETR "DŽETRO" RITZKA (CZ)
BACKSiGHT (CZ)
HER MEMORIES (SK)
BACK TO ROOTS (CZ)
GIEDI PRIME (CZ, USA)
CARAMEL BLACK (PL)

 

2019_BA_cena_mesta_1_n

 

2019_BA_cena_mesta_2_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

2019_BA_cena_mesta_3_n

 

2019_BA_cena_mesta_4_n

News

Blues Aperitiv

dalsi fota: 2020_BA_plakat_A2_blues_aperitiv_II_nn

22.07.2020

Prodej vstupenek startuje 25.6. od 14 hodin

Prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

dalsi fota: 2020_BA_permanentka_n

23.06.2020

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020