> English Version

Web navštívilo lidí:
493986

Echo WOMEN SHOW

Wanda Johnson
dalsi fota: 2012_Echo_Wanda_Johnson_nNadšené recenze koncertů a nahrávek hovoří o „novém hlasu soulu a blues z Jižní Karolíny“. Právem. Wanda Johnson (1963) se sice na hudební scéně pohybuje už od začátku 90. let, na plný úvazek se však zpěvu začala věnovat až ve druhé polovině dekády a albově debutovala roku 2003. Od začátku se nespokojuje jako řada jejích kolegyň pouze na kopírování vzorů prostřednictvím interpretace bluesových a soulových standardů, nýbrž jde „s kůží na trh“ i jako autorka či spoluautorka svého hlavního uměleckého partnera, pianisty Garyho Erwina, říkajícího si Shrimp City Slim. Wanda Johnson má za sebou kromě častého koncertování ve Spojených státech také účast na prestižních festivalových pódiích (Chicago, Pocono ad.), tři evropská turné a stejný počet vydaných alb: Call Me Miss Wanda, Natural Resource a Hold What You Got. I když bývá přirovnávána na jedné straně třeba k Irmě Thomas, na straně druhé k Norah Jones, její projev je zcela osobitý a recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události každoročního bluesového dění. O rok později s velkým úspěchem koncertovala na podzimním Blues Alive v Šumperku a její úspěch ji předurčil k letošnímu návratu na „bluesové Echo“.

  

 

Petra Börnerová Duo
dalsi fota: 2012_Echo_Petra_Bornerova048_nBílinská zpěvačka prošla několika rockovými i bluesovými kapelami, od roku 2005 společně se svým manželem Tomášem Bobrovnickým, známým slovenským bubeníkem (ex-Bluesweiser aj.) a manažerem, spolupracovala s významnými maďarskými hudebníky. Ke konci první dekády nového století se podařilo Petře Börnerové postavit vlastní kapelu, v níž hraje podstatnou roli slovenský kytarista Miloš Železňák, a zároveň rozšířit stylový záběr od ortodoxního blues směrem k obecněji zaměřenému písničkářství s prvky jazzu, folku i šansonu, ve kterém ale bluesový prazáklad zůstává stále přítomen. "Vedlejším produktem" Petra Börnerová Bandu je pak komornější Petra Börnerová Duo, ve kterém se zpěvačka doprovází na akordeon a její manžel Tomáš Bobrovniczký přesedl od bicích ke kytaře. Repertoár dua je postavený na převzatých folk-bluesových písničkách, které doplňuje vlastní tvorba.

 

   

   

   

 

   

Jana Ružičková & Cross The Line
dalsi fota: 2012_Echo_Jana_Ruzickova004_nDo světa kultury původně Jana Ružičková vstoupila jako divadelní herečka. Od druhé poloviny 90. let se zvolna začala vypracovávat mezi slovenskou bluesovou zpěváckou špičku. V roce 1997 se stala coby frontmanka kapely The Dorm Blues v hlasování Slovenské bluesové společnosti Objevem roku. V té době také hostovala s jednou z nejvýznamnějších kapel té doby The Blues Mother In Law. Na začátku nového století založila v rodné Trnavě kapelu Blues House, se kterou se také poprvé v letech 2004 a 2005 coby vítězka Blues Aperitivu objevila na Blues Alive. V roce 2008 postavila novou kapelu Cross The Line, se kterou vystupuje dodnes. Úspěšně se prezentovala vloni na sedmém díle sampleru Bluesová spoločnosť, kde originálně upravila písně z repertoáru Any Popovic, Keb‘ Bo’a a Scotta Hendersona.

 

 

      

 

 

 

Rosie Ledet & The zydeco Playboys

dalsi fota: 2012_Echo_Rosie_Ledet1_n„Rosie Ledet zní, jako kdyby The Allman Brothers hráli zydeco,“ vyjádřil se před časem kritik listu New York Times. Ačkoliv je Mary Rosezla Bellard Ledet, jak zní její celé občanské jméno, rodačka z domova tohoto klasického kreolského stylu, tedy z Louisiany, cestu si k němu našla až v dospělosti, kdy se na akordeon začala učit pod vlivem svého manžela Morrise a první koncerty absolvovala s jeho kapelou. „Na svoje jméno“ vstoupila na profesionální zydeco scénu v roce 1994 debutovým albem Sweet Brown Sugar, které produkoval respektovaný veterán tohoto stylu Mike Lachney alias DJ Bad Weather. Pozici v zydeco kruzích jí samozřejmě usnadnilo pohlaví – tento styl se může pochlubit jen hrstkou ženských představitelek. A tak šikovných akordeonistek, výborných zpěvaček a navíc talentovaných autorek, píšících velkou část repertoáru v rodné kreolštině, je na hudební scéně doslova jako šafránu. Není divu, že z Rosie Ledet zůstali paf nejen odborníci, kteří ji od 90. let průběžně častují nejrůznějšími oceněními, ale i návštěvníci prestižních přehlídek v čele s tou nejslavnější, New Orleans Jazz & Heritage Festivalem.

 

 

 

 

 

dalsi fota: 2012_Echo_A2_plakat

Rosie Ledet & The zydeco Playboys

News

Blues Aperitiv

dalsi fota: 2020_BA_plakat_A2_blues_aperitiv_II_nn

22.07.2020

Prodej vstupenek startuje 25.6. od 14 hodin

Prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.net a v předprodeji DK Šumperk.

dalsi fota: 2020_BA_permanentka_n

23.06.2020

Dramaturg šumperské přehlídky blues Ondřej Bezr nepřipouští, že by se festival letos nekonal

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_MFD

a 5 + 2

dalsi fota: 2019_BA_TZ_rozhovor_5+2

27.05.2020

Přípravy na 25. ročník festivalu

dalsi fota: 2020_BA_TZ_pripravy_na_25_rocnik_festivalu_n

12.05.2020

Blues Apertiv se nekoná

Náhradní termín bude oznámen.

10.03.2020

Známe datum Blues Alive pro rok 2021

XXVI. ročník Blues Alive se uskuteční ve dnech 11.-13.11.2021.

31.01.2020

Známe datum Blues Aperitiv pro rok 2021

V roce 2021 se Blues Aperitiv uskuteční dne 20.3.2021.

31.01.2020