> English Version

Web navštívilo lidí:
457883

Echo Blues Alive

FRANK MOREY
Už když na festivalu Blues Alive vystoupil v roce 2007 poprvé, stal se massachusettský   rodák Frank Morey miláčkem publika. Není divu, že od té doby jej pozvali různí festivaloví  a kluboví pořadatelé ještě několikrát. Při Moreyho poslechu nemohou alespoň průměrně  znalého hudebního fanouška nenapadnout jména tří velkých hlasů 20. století: Howlin´ Wolfa,  Toma Waitse a Captaina Beefhearta. Podobný chraplák, ale zároveň podobná výrazová šíře, v  níž jej dokáže uplatnit, staví Franka Moreyho – jakkoli zatím méně známého než jeho  předchůdci – do stejné řady. Nejde ale jen o návaznost hlasovou. Moreyho písně jsou  podobně temné a hrubé jako Wolfovy, mají malebnou hospodskou náladu jako Waitsovy a často  stejně nevyzpytatelnou stavbu a nadhled jako Beefheartovy. Morey není "čistý" a už vůbec  ne konzervativní bluesman, kromě jmenovaných bychom mezi jeho další potenciální učitele  mohli počítat třeba i Boba Dylana či Leonarda Cohena.

 

JACK CANNON BLUES BAND
V roce 2008 zvítězilo trio Jack Cannon v Blues Aperitivu coby precizně sehraná kapela,  věnující se akustickému blues. Jejich následné dvojí vystoupení na Blues Alive z nich  udělalo u nás zřejmě nejznámější - a rozhodně nejvíce aplaudovanou - maďarskou bluesovou  kapelu, což stvrdilo i další koncertování na více či méně souvisejících akcích (například  poznámí na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích). Na letošní Echo Blues  Alive ovšem přijíždí poněkud jiná kapela. Ačkoli se tři muzikanti v čele s soukačkářem  Györgyem Zoltaiem zdáli jako stvořeni pro své akustické nástroje, Šumperk letos obsadí pod  tímto názvem plně elektrifikovaný band. Což bude pro jejich fanoušky jistě velké  překvapení. Vlastně jediné, v čem zůstal kámen na kameni, je hráčská kvalita a mimořádně  invenční přístup k hudební materii, ať už pochází z vlastní dílny nebo od těch, kteří tady  byli před nimi.

 

GERALD CLARK
Tým kolem Blues Alive a souvisejících akcí se snaží rok po roce mapovat nejen aktuální  hudební scénu v tradičních bluesových zemích a ve státech sousedících s Českou republikou,  ale čas od času také přiváží zástupce bluesových scén více či méně exotických. jedním ze  zatím nejvzdálenějších koutů této planety k nám nyní přijíždí kytarista, zpěvák a  písničkář Gerald Clark. Přestože jeho jméno by nás klidně mohlo zavést třeba do USA nebo  Británie, ve skutečnosti je jeho nositel až z dalekého jihoafrického Johannesburgu. Patří  k předním představitelům tamní hudební scény a bývá dokonce označován za její  nejnaléhavější hlas. Na kontě má zatím tři alba. Jeho akustické album Sweepslag, nazpívané  v afrikánštině, bylo v roce 2009 nominováno na prestižní místní cenu SAMA (South African  Musicians and Artists) v kategorii nejlepší afrikánské alternativní album roku 2009. zatím  poslední Clarkovo album vyšlo před několika měsíci a jmenuje se Black Water. Na repertoáru  má Gerald Clark především vlastní písně, věnuje se ale i klasickým standardům z oblasti  amerického delta blues. Na bezmála měsíčním česko-slovenském turné, jehož zastávkou je i  vystoupení na Echo Blues Alive, jej doprovodí kapela, sestavená z prvoligových českých  hudebníků, kytaristy Lukáše Martinka, baskytaristy Lukáše Kytnara a bubeníka Romana Víchy.

 

KRAUSBERRY
"To bylo někdy v létě 1984. Skončil jsem u Intráka, který spolu se mnou vyhodil skoro  všechny. Takže to bylo docela snadný. Začali jsem zkoušet u Šimpanze (Ivana Dvořáka) a u  jeho bráchy Richarda ve sklepě jejich vilky v Praze Na Babě. Byla to spíš zábava a sranda  a nejdůležitější bylo posezení po zkouškách v hospodě, kde se všechno rozebíralo ještě  teoreticky... Občas jsme se hádali, občas někdo odešel, někdo jinej přišel, ale furt to  byla příjemná zábava. Pak přišel převrat a já jsem měl pocit, že se má chodit na Stouny a  Pink Floyd a Jethro Tull a tak. A že český kapely nikoho nemůžou zajímat. No a tak jsme v  roce 91 přestali hrát... Jednou jsem vezl Šmardu (Richarda Dvořáka) do Bunkru odkud jel  někam se Žlutým psem a tak mi to přišlo líto, že já nejezdím nikam. No a tak jsem pány  zase obvolal, dali jsme zkoušku, to bylo myslím v roce 95 a zase to začalo... Občas se  hádáme, občas někdo odejde, někdo jinej přijde, ale furt je to příjemná zábava." Tak  popisuje "dějiny" svojí skupiny sám její leader Martin Kraus. Není co dodat.

 

dalsi fota: 2013_Echo_A2_plakat_n 

 

 

News

V říši bluesových divů

Časopis Headliner

18.01.2019

Děkujeme tímto České televizi

za neskonalou vtřícnost a mediální podporu.

dalsi fota: 2018_BA_podekovani_CT_2018_nw

23.11.2018

Proběhl Blues Alive

který obdržel prestižní světovou cenu

novinky.cz

19.11.2018

Nejprestižnější světové bluesové ocenění

Festival Blues Alive v Šumperku získal nejprestižnější světové bluesové ocenění za dlouholetý přínos tomuto žánru

Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation

15.11.2018

Snaž se být nejlepší ze všech, radili rodiče Buddymu Guyovi

Zařídil se podle toho

lidovky.cz

13.11.2018

Fantastic Negrito

zpívá blues o potlučené Americe

lidovky.cz

09.11.2018

TO NESKUTEČNÝ ŠUMPERK BLUES

Velký rozhovor s Ondřejem Bezrem, dramaturgem festivalu Blues Alive.

dalsi fota: 2018_BA_TZ_Ondrej_Bezr

06.11.2018

Vyhlášení soutěže Blues Aperitiv 2019

Právě byl vyhlášen již 20. ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Uzávěrka přihlášek je v pátek 11. ledna.

29.10.2018

Chci dělat hudbu pro sebe

Dnes vyšel první rozhovor s Joan Osborne

E15.cz

25.10.2018

Letošní Blues Alive ovládne americké blues

a ozdobí jej držitelé cen či nominací na Grammy a prestižní Blues Music Awards.

Více >

19.10.2018

Česká televize

televizní upoutávka na Blues Alive

01.10.2018

R. L. Boyce

a jeho krása se špínou za nehty

lidovky.cz

31.08.2018

Najdete nás na bilboardech

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_HOLBA_nw

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_OK_nw

24.08.2018

Fenomenální bluesový kytarista Buddy Guy zavítá poprvé do České republiky

V Praze 30. května 2018 – Buddy Guy, největší žijící bluesová hvězda

dalsi fota: 2018_BA_inzerat_Buddy_Guy

livermusic.cz

Více >

31.05.2018

Držitelé Grammy

Na festivalu Blues Alive se sejde nejvíc držitelů Grammy v historii

lidovky.cz

28.05.2018

MF DNES: Joan Osborne na Blues Alive zazpívá své i Dylanovy hity

dalsi fota: 2018_BA__Osborne_MFD_1_n

28.05.2018

Zbyněk Zácha - Výstava koncertních fotografiií

dalsi fota: 2018_BA_Vystava_Zbynek_Zacha_n

20.05.2018

Finalisté 19. ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv jsou známi.

Více >

30.01.2018