> English Version

Web navštívilo lidí:
396902

Echo Blues Alive

FRANK MOREY
Už když na festivalu Blues Alive vystoupil v roce 2007 poprvé, stal se massachusettský   rodák Frank Morey miláčkem publika. Není divu, že od té doby jej pozvali různí festivaloví  a kluboví pořadatelé ještě několikrát. Při Moreyho poslechu nemohou alespoň průměrně  znalého hudebního fanouška nenapadnout jména tří velkých hlasů 20. století: Howlin´ Wolfa,  Toma Waitse a Captaina Beefhearta. Podobný chraplák, ale zároveň podobná výrazová šíře, v  níž jej dokáže uplatnit, staví Franka Moreyho – jakkoli zatím méně známého než jeho  předchůdci – do stejné řady. Nejde ale jen o návaznost hlasovou. Moreyho písně jsou  podobně temné a hrubé jako Wolfovy, mají malebnou hospodskou náladu jako Waitsovy a často  stejně nevyzpytatelnou stavbu a nadhled jako Beefheartovy. Morey není "čistý" a už vůbec  ne konzervativní bluesman, kromě jmenovaných bychom mezi jeho další potenciální učitele  mohli počítat třeba i Boba Dylana či Leonarda Cohena.

 

JACK CANNON BLUES BAND
V roce 2008 zvítězilo trio Jack Cannon v Blues Aperitivu coby precizně sehraná kapela,  věnující se akustickému blues. Jejich následné dvojí vystoupení na Blues Alive z nich  udělalo u nás zřejmě nejznámější - a rozhodně nejvíce aplaudovanou - maďarskou bluesovou  kapelu, což stvrdilo i další koncertování na více či méně souvisejících akcích (například  poznámí na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích). Na letošní Echo Blues  Alive ovšem přijíždí poněkud jiná kapela. Ačkoli se tři muzikanti v čele s soukačkářem  Györgyem Zoltaiem zdáli jako stvořeni pro své akustické nástroje, Šumperk letos obsadí pod  tímto názvem plně elektrifikovaný band. Což bude pro jejich fanoušky jistě velké  překvapení. Vlastně jediné, v čem zůstal kámen na kameni, je hráčská kvalita a mimořádně  invenční přístup k hudební materii, ať už pochází z vlastní dílny nebo od těch, kteří tady  byli před nimi.

 

GERALD CLARK
Tým kolem Blues Alive a souvisejících akcí se snaží rok po roce mapovat nejen aktuální  hudební scénu v tradičních bluesových zemích a ve státech sousedících s Českou republikou,  ale čas od času také přiváží zástupce bluesových scén více či méně exotických. jedním ze  zatím nejvzdálenějších koutů této planety k nám nyní přijíždí kytarista, zpěvák a  písničkář Gerald Clark. Přestože jeho jméno by nás klidně mohlo zavést třeba do USA nebo  Británie, ve skutečnosti je jeho nositel až z dalekého jihoafrického Johannesburgu. Patří  k předním představitelům tamní hudební scény a bývá dokonce označován za její  nejnaléhavější hlas. Na kontě má zatím tři alba. Jeho akustické album Sweepslag, nazpívané  v afrikánštině, bylo v roce 2009 nominováno na prestižní místní cenu SAMA (South African  Musicians and Artists) v kategorii nejlepší afrikánské alternativní album roku 2009. zatím  poslední Clarkovo album vyšlo před několika měsíci a jmenuje se Black Water. Na repertoáru  má Gerald Clark především vlastní písně, věnuje se ale i klasickým standardům z oblasti  amerického delta blues. Na bezmála měsíčním česko-slovenském turné, jehož zastávkou je i  vystoupení na Echo Blues Alive, jej doprovodí kapela, sestavená z prvoligových českých  hudebníků, kytaristy Lukáše Martinka, baskytaristy Lukáše Kytnara a bubeníka Romana Víchy.

 

KRAUSBERRY
"To bylo někdy v létě 1984. Skončil jsem u Intráka, který spolu se mnou vyhodil skoro  všechny. Takže to bylo docela snadný. Začali jsem zkoušet u Šimpanze (Ivana Dvořáka) a u  jeho bráchy Richarda ve sklepě jejich vilky v Praze Na Babě. Byla to spíš zábava a sranda  a nejdůležitější bylo posezení po zkouškách v hospodě, kde se všechno rozebíralo ještě  teoreticky... Občas jsme se hádali, občas někdo odešel, někdo jinej přišel, ale furt to  byla příjemná zábava. Pak přišel převrat a já jsem měl pocit, že se má chodit na Stouny a  Pink Floyd a Jethro Tull a tak. A že český kapely nikoho nemůžou zajímat. No a tak jsme v  roce 91 přestali hrát... Jednou jsem vezl Šmardu (Richarda Dvořáka) do Bunkru odkud jel  někam se Žlutým psem a tak mi to přišlo líto, že já nejezdím nikam. No a tak jsem pány  zase obvolal, dali jsme zkoušku, to bylo myslím v roce 95 a zase to začalo... Občas se  hádáme, občas někdo odejde, někdo jinej přijde, ale furt je to příjemná zábava." Tak  popisuje "dějiny" svojí skupiny sám její leader Martin Kraus. Není co dodat.

 

dalsi fota: 2013_Echo_A2_plakat_n 

 

 

News

Festival v Šumperku představil všechny barvy blues

Více informací najdete na lidovky.cz

20.11.2017

Festival Blues Alive na výbornou

Více informací najdete na novinky.cz

20.11.2017

John Medeski: od jižanských bažin přes metal až k Žahavé medúze

Více informací najdete na lidovky.cz

13.11.2017

Nejlepší školou mi byla kapela, říká kytarová hvězda Jonny Lang

Více informací najdete na lidovky.cz

10.11.2017

Změna v programu

Chtěli bychom Vás informovat, že bohužel z vážných rodinných důvodů musel kytarista Vince Agwada zrušit celé evropské turné. Podařilo se nám ale dojednat, že v pátek 17. listopadu v H-Clubu místo něj vystoupí jeden z nejvýraznějších umělců na dnešní britské bluesové scéně Will Johns, který je navíc i synovcem Erica Claptona a George Harrisona. Děkujeme za pochopení.

30.10.2017

Vystoupení Hugo Race and Michelangelo Russo

dalsi fota: 2017_BA_Hugo_Race_and_Michelangelo_Russo_Poster_n

29.10.217

RECENZE: Kniha rozhovorů s legendárním rockerem. Vladimír Mišík je pořád ‚dobrej‘

Více informací najdete na lidovky.cz

Více >

16.10.2017

Hugo Race and Michelangelo Russo: JOHN LEE HOOKERˇS WORLD TODEY

dalsi fota: 2017_BA_TZ_THE_WORLD_TODAY_INFO_CZ

26.09.2017

Festival BA nominovaný v Cenách cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017

Těší nás, že jsme mezi finalisty Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 v kategorii Nejlepší turistická akce. Patříte mezi spokojené návštěvníky našeho festivalu Blues Alive? Pak nás můžete podpořit až do 30. září svým hlasem, díky kterému se navíc zařadíte do soutěže o hodnotné ceny.
Olomoucký kraj

dalsi fota: 2017_BA_cenykraje_banner

25.09.2017

Nechte zpívat Mišíky

společně vystoupí celá rodina legendárního hudebníka. A navíc dvě generace Martinků a Börnerů

Více >

19.09.2017

Jonny Lang je sice virtuos, ale kytarou neunavuje

Více informací najdete na lidovky.cz

12.09.2017

KULTS - kulturní servis Zdeňka Krhovského

dalsi fota: 2017_BA_KULTS

12.09.2017

Klan Mišíků

dalsi fota: 2017_BA_misici

07.09.2017

Najdete nás na bilboardech

dalsi fota: 2017_BA_bilboard_n

dalsi fota: 2017_BA_bilboard_holba_n

21.06.2017

První hvězda Blues Alive:

držitel Grammy Jonny Lang
rej.cz

dalsi fota: 2017_BA_Inzerat_74x280mm_BA_fullmoon_n

25.05.2017

Twoj blues /Polsko/ informuje o Blues Alive

Více informací najdete na twojblues.com

16.05.2017

Na Blues Alive letos vystoupí kytarista a držitel Grammy Lang

Více informací najdete na novinky.cz

16.05.2017

Blues Alive 2017: Držitel Grammy Lang nebo vůbec poprvé všichni Mišíkové pohromadě

Více informací najdete na lidovky.cz

16.05.2017

Kytarista a držitel Grammy Jonny Lang první hvězdou Blues Alive 2017

Více >

15.05.2017

Foto z Blues Aperitiv

Blues Aperitiv 2017 - II. sumpersko.net

21.03.2017

Foto z Blues Aperitiv

Blues Aperitiv 2017 - I. sumpersko.net

21.03.2017

Blues Aperitiv 2017:

Z úspěchu se radovaly čtyři kapely sumpersko.net

21.03.2017

Zemřel James Cotton

Poslední z velkých bluesových harmonikářů, jehož milovali hippies lidovky.cz

17.03.2017