> English Version

Web navštívilo lidí:
457878

Echo Blues Alive 2011

 

Už poosmé budou 18. března šumperským Domem kultury znít „ozvěny“, totiž jednodenní přehlídka ECHO BLUES ALIVE, mladší bratříček listopadového mezinárodního festivalu BLUES ALIVE. Jak bývá zvykem, pořadatelé pozvali především několik účinkujících, kteří už na větší podzimní akci v minulosti vystoupili a zaznamenali velký úspěch, ale také pozvali několik hostů, které pravidelní návštěvníci šumperských bluesových akcí dosud neviděli.

 

 

Paul Lamb & The King Snakes
dalsi fota: Paul Lamb & The Kingsnakes - photo Andrzej MatysikFenomenální britský harmonikář Paul Lamb poprvé koncertoval na BLUES ALIVE – samozřejmě v pozici jedné z hlavních hvězd – v roce 2009. Světovou bluesovou veřejností je se svou kapelou The King Snakes už léta považován za nejlepšího současného britského představitele svého žánru – a mnohokrát byl tento titul stvrzen i odbornými a posluchačskými výročními anketami. Britská bluesová scéna je dnes možná nenápadnější než v 60. letech, kdy do značné míry udávala rytmus světovému dění, nicméně stále se na ní pohybuje řada vynikajících osobností a kapel, mezi nimiž je skutečně tvrdý oříšek prosadit se do takové míry, jako se to povedlo právě Paulu Lambovi. Žák nikoho menšího než Sonnyho Terryho a dlouholetý sideman kdekoho, který se po britských i světových klubech a festivalech pohybuje přes třicet let, stojí svým způsobem hry kdesi mezi klasickým a moderním cítěním. Se svou dnes už dvougenerační kapelou (post sólového kytaristy zastává od roku 2007 Paulův syn Ryan Lamb) slaví na Ostrovech úspěchy už od začátku 90. let. Je mimořádně aktivní ve vydávání desek i koncertování. Lambovi The King Snakes jsou jednou z těch kapel, které nežijí od turné k turné. Jsou totiž na šňůře prakticky neustále.

 

 

 

Vladimír Mišík & ETC...
dalsi fota: 2011_Vladimir_MisikČeskou rockovou „legendu legend“ snad není třeba nikomu zvlášť představovat. Zpěvák se svými věrnými ETC... měl vloni velmi silný rok: vydal komerčně úspěšný box svých starších nahrávek Déja Vu a hlavně předložil fanouškům zcela nové album Ztracený podzim. To se stalo jednou ze zásadních položek loňské hudební produkce v Česku a recenzenty bylo jednohlasně označeno za jedno z nejlepších Mišíkových alb vůbec, což při vysoce nadprůměrné kvalitě celé zpěvákovy diskografie skutečně „zvoní“. Písničky z nového alba samozřejmě vplynuly i do koncertního Mišíkova repertoáru, kde jsou doplněny těmi nejoblíbenějšími hity z minula.

 

 

 

Janet Robin
dalsi fota: 2011_JanetRobin_PRfoto_2Vynikající kytaristka, zpěvačka a písničkářka Janet Robin se na kytaru začala učit již ve svých šesti letech u samotného Randyho Rhoadse od Ozzyho Osbourna. Ten ji kupodivu neučil metalové riffy z Ozzyho písniček, nýbrž především bluesové „fóry“ a dal jí tak potřebný grunt těch nejhlubších muzikantských kořenů. Záhy pak stála na pódiu jako členka kapely Lindseyho Buckinghama z Fleetwood Mac. Netrvalo dlouho a do své formace si mladou Janet pozvala i rocková písničkářka Meredith Brooks, která se v té době proslavila celosvětovým hitem Bitch. Během turné s Meredith Brooks si Janet Robin uvědomila, že už nechce být jen doprovodná kytaristka, a začala pracovat na své sólové kariéře. Dosud  natočila tři kritikou kladně přijatá alba a objevila se na nahrávkách a koncertech mnoha respektovaných hudebních osobností, jako jsou například Melissa Etheridge, Michelle Shocked či Garrison Starr. Janet Robin pro českou scénu objevila populární kapela November 2nd, která ji několikrát pozvala na společné turné. Naposledy to bylo vloni v květnu, kdy Janet Robin v Česku propagovala své album Everything Has Changed, které vznikalo v proslulém osobním studiu Johnnyho Cashe Cash Cabin a produkoval jej Cashův syn John Carter Cash s přispěním Cashova zvukaře Chucka Turnera a spoluhráčů „muže v černém“. Písně Janet Robin jsou osobitým mixem rocku, blues a country – a vzhledem k tomu, že z podobných kořenů vychází i hudba Mišíkových ETC..., kteří ji na šumperském koncertě doprovodí, bude se nepochybně jednat o velmi silný zážitek.

 

 

Luboš Andršt Blues Band
Snad nikdo nepochybuje o tom, že Luboš Andršt tvoří spolu s Radimem Hladíkem a Michalem Pavlíčkem „svatou trojici“ nejvýznamnějších českých kytaristů. V roce 2008 oslavil na samostatném velkém koncertě v rámci BLUES ALIVE své šedesáté narozeniny, na kterých vystoupila dlouhá řada hudebníků, kteří jej po celou muzikantskou kariéru provázeli nebo si jej „pouze“ váží: mj. Radim Hladík, Michal Prokop, Steve White, Jan Hrubý, Ondřej Konrád či Lukáš Martinek. Koncert byl zaznamenán filmovými kamerami a jeho vydání na vůbec prvním Andrštově DVD bude náležitě oslaveno právě v rámci bloku jeho Blues Bandu na ECHO BLUES ALIVE.

 

Louisiana Alley
Jedni z vítězů loňského BLUES APERITIVU, kteří s velkým úspěchem koncertovali i následně v listopadu na BLUES ALIVE, jsou seskupeni kolem amerického zpěváka a kytaristy Davida Gorea, bývalého frontmana známých The Cell, se kterými objel kus Evropy i USA a zahrál si před několika hvězdami světových jmen. Pro kapelu je příznačná směs energického a drsného elektrického blues rocku přes jižanské boogie až po nápadité a citlivé balady. Působivé a ostré vokály v jižanském stylu, kytarové dvojhlasy, hammondky a nekompromisně šlapající basa s bicími dodávají Louisiana Alley plný zvuk, který zvedl ze židlí už nejedno hlediště. To šumperské vloni nebylo výjimkou a lze předpokládat, že se situace bude opakovat.

 

 

Jiří Míža
dalsi fota: MizanMoravský keramik a všestranný muzikant s bohatou hráčskou minulostí v nejrůznějších žánrech je pravděpodobně jediný u nás, kdo se do hloubky zabývá tzv. piedmont blues, hudbou, vzniklou na východním pobřeží Spojených států. Nejde ovšem o kopii, nýbrž jen tvůrčí metodu, kterou aplikuje na ryze česká témata a vlastní písničky. Jakže se říká tomu, co skeptikové postrádají u „českého blues“? Autenticita? Tak té u Jiřího Míži najdete, kolik je vám libo.

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

Míra Kašpar
Podobným příkladem autentického českého bluesmana je i Míra Kašpar. Jeho někdejší kapela Walkin´ Blues Band zvítězila v BLUES APERITIVU. V současné době je možné Kašpara slyšet především jako frontmana formace Many More Blues Experience, hrající přímočaré elektrické blues, a kapely United Cans Unlimited, jež se pokouší hledat na naší scéně neobvyklou formou spojnice blues, psychedelie a elektroniky. Kašparovo sólové vystoupení na ECHO BLUES ALIVE bude tedy unikátní možností slyšet jeho písničky tak, jak vznikají „v kuchyni“ jeho venkovské usedlosti na Vysočině, které příznačně přezdívá Bluesiana.

 

 

 

News

V říši bluesových divů

Časopis Headliner

18.01.2019

Děkujeme tímto České televizi

za neskonalou vtřícnost a mediální podporu.

dalsi fota: 2018_BA_podekovani_CT_2018_nw

23.11.2018

Proběhl Blues Alive

který obdržel prestižní světovou cenu

novinky.cz

19.11.2018

Nejprestižnější světové bluesové ocenění

Festival Blues Alive v Šumperku získal nejprestižnější světové bluesové ocenění za dlouholetý přínos tomuto žánru

Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation

15.11.2018

Snaž se být nejlepší ze všech, radili rodiče Buddymu Guyovi

Zařídil se podle toho

lidovky.cz

13.11.2018

Fantastic Negrito

zpívá blues o potlučené Americe

lidovky.cz

09.11.2018

TO NESKUTEČNÝ ŠUMPERK BLUES

Velký rozhovor s Ondřejem Bezrem, dramaturgem festivalu Blues Alive.

dalsi fota: 2018_BA_TZ_Ondrej_Bezr

06.11.2018

Vyhlášení soutěže Blues Aperitiv 2019

Právě byl vyhlášen již 20. ročník mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Uzávěrka přihlášek je v pátek 11. ledna.

29.10.2018

Chci dělat hudbu pro sebe

Dnes vyšel první rozhovor s Joan Osborne

E15.cz

25.10.2018

Letošní Blues Alive ovládne americké blues

a ozdobí jej držitelé cen či nominací na Grammy a prestižní Blues Music Awards.

Více >

19.10.2018

Česká televize

televizní upoutávka na Blues Alive

01.10.2018

R. L. Boyce

a jeho krása se špínou za nehty

lidovky.cz

31.08.2018

Najdete nás na bilboardech

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_HOLBA_nw

dalsi fota: 2018_BA_bilboard_OK_nw

24.08.2018

Fenomenální bluesový kytarista Buddy Guy zavítá poprvé do České republiky

V Praze 30. května 2018 – Buddy Guy, největší žijící bluesová hvězda

dalsi fota: 2018_BA_inzerat_Buddy_Guy

livermusic.cz

Více >

31.05.2018

Držitelé Grammy

Na festivalu Blues Alive se sejde nejvíc držitelů Grammy v historii

lidovky.cz

28.05.2018

MF DNES: Joan Osborne na Blues Alive zazpívá své i Dylanovy hity

dalsi fota: 2018_BA__Osborne_MFD_1_n

28.05.2018

Zbyněk Zácha - Výstava koncertních fotografiií

dalsi fota: 2018_BA_Vystava_Zbynek_Zacha_n

20.05.2018

Finalisté 19. ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv jsou známi.

Více >

30.01.2018