Info

Jak se sem dostanete

Cesta autem z Prahy trvá 3 hod., z Brna 1,5 hod., z Bratislavy necelé 3 hodiny. Rychlé a časté je také vlakové spojení přes Zábřeh na Moravě. Nádraží se nachází 5 minut chůze od Domu kultury.

O Šumperku

Město Šumperk, jehož minulost je úzce spjata s čarodějnickými procesy, rozkvetlo v 19. století zásluhou textilního průmyslu a na přelomu 20. a 21. století dostalo novou podobu díky čerpání finančních prostředků z dotačních programů EU v souvislosti s vyhlášením městské památkové zóny. Šumperk je právem označován za „bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím místům – Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k masivu Králického Sněžníku.

Šumperk byl založen ve druhé polovině 13. století na místě, které původní osadníci nazvali Krásný vrch. V 16. století zde měli rodové sídlo Žerotínové, za jejichž vlády město vzkvétalo, avšak 17. století bylo pro město stoletím hrůzy. Nejdříve město obsadila a vyplenila švédská vojska, v roce 1669 bylo zničeno požárem a v roce 1678 postihla město další tragédie v podobě čarodějnických procesů.

Až v 18. a 19. století zaznamenal Šumperk opět éru rozkvětu díky silné tradici textilní produkce. Přední šumperští podnikatelé si pro stavbu svých přepychových vil zvali významné vídeňské architekty, kteří městu vtiskli výstavní ráz a Šumperk si tak vysloužil lichotivé přízvisko „Malá Vídeň“. Mezi nejvýznamnější památky města patří klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, Geschaderův dům, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Barbory či bývalý žerotínský zámek. Chloubou města je rovněž budova divadla.

Více o historii města se mohou návštěvníci festivalu Blues Alive dozvědět v Expozici čarodějnických procesů v Geschaderově domě nebo ve stálé expozici Vlastivědného muzea v Šumperku, kde se nachází i trvalá expozice Síň slávy Blues Alive. Za zmínku rovněž stojí nově zrekonstruovaná budova radnice, z jejíhož ochozu se zájemcům naskýtá jedinečný výhled na město a hřeben Jeseníků.