Jedeme si převzít cenu do Memphisu

Published by

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 1.
Výsadek Blues Alive na festivalu International Blues Challenge v Memphisu má za sebou první večer. Viděli jsme například zajímavého korejského bluesmana, říkajícího si Blues JR nebo velmi dobrý holandský The Dynamite Blues Band. Večer jsme zakončili na výborném jamu v zatím nejlepším klubu, které jsme na Beale Street navštívili, totiž v Rum Boogie Café. Už jsme se setkali a krátce si popovídali i s prezidentkou The Blues Foundation Barbarou Newman, kterou nejvíc potěšilo, že se na letácích k nadcházejícímu ročníku Blues Alive výrazně prezentujeme jako držitelé ceny Keeping The Blues Alive Award. Ta nám a dalším deseti letošním držitelům bude předána v pátek.

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 2.
Další den výsadku Blues Alive na International Blues Challenge v Memphisu už probíhal plně ve znamení hudby. V osmnácti klubech na Beale Street vystoupilo během večera něco přes stovku soutěžících, kapel, dvojic i jednotlivců. Platí přísná pravidla, z nichž to nejdůležitější je, že nikdo nesmí překročit vymezený čas 25 minut. To je velmi dobrý limit jak pro muzikanty, kteří se snaží ze sebe za krátkou dobu vydat to nejlepší, tak i pro posluchače, kteří mají možnost slyšet hodně různé muziky. Nás zaujal například mladý kytarista Chris Yakopcic ze státu Ohio, hrající směs Delty a piedmontského stylu, vyhraná texaská kapela Mark May Band, a zvláště Keith Johnson & The Big Muddy s repertoárem ve stylu modernizovaného chicagského blues. Mimochodem, frontman Keith Johnson (na fotografii) je údajně prasynovcem Muddyho Waterse… Večer pro nás pak vyvrcholil na „all stars jamu“ v našem oblíbeném klubu Rum Boogie Café, jehož hostitelem byl návštěvníkům Blues Alive dobře známý Nick Schnebelen se svou kapelou a jedním z jamujících další starý známý Bob Margolin. Setkali jsme se ale i s dalšími muzikanty, pro které už slovo „Šumperk“ není pouhý jazykolam v nějaké divné řeči, třeba s kytaristou Robertem Kimbroughem (viz Blues Alive 2018) nebo saxofonistou Jimmym Carpenterem (na Blues Alive v minulosti doprovázel Waltera Wolfmana Washingtona a Mikea Zita). Podobně bohatý program nás čeká i ve čtvrtek.

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 3.
Čtvrtek na International Blues Challenge v Memphisu byl pro výpravu Blues Alive opět ve znamení sledování jednoho vystoupení za druhým. Ze zajímavých kapel stojí za zmínku veteráni Peoria Rhythm Kings, naopak mladí střelci Darren Jay & The Delta Souls a hlavně talentovaná kytaristka, zpěvačka a výborná frontmanka našláplé kapely Meg Williams. Nenechali jsme si ujít ani druhé vystoupení Keithe Johnsona & The Big Muddy, kteří svoje včerejší kvality potvrdili. Po soutěžních vystoupeních jsme zakončili večer na už tradičním all stars jamu, jehož hostitelem byl Kenny Neal a zahrát si přišla mj. harmoniková a pěvecká legenda Bobby Rush, ale i mladý nadaný nevidomý „potěr“. Zprávy z okamžiku s velkým „O“ očekávejte zítra…

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 4.
A JE TO DOMA! Předávací ceremoniál proběhl krásně, měli jsme velký aplaus a nasbírali spoustu důležitých kontaktů. Hlediště ceremoniálu bylo z bluesového hlediska vysloveným summitem velkých osobností: cenu nám předával jeden z nejslavnějších bluesových publicistů Art Tipaldi, u vedlejšího stolu seděl zakladatel a majitel nejprestižnějšího bluesového hudebního vydavatelství Alligator Records Bruce Iglauer, u našeho stolu bývalý prezident The Blues Foundation Jay Sieleman a bezesporu nejlepší žijící slidekytaristka Rory Block. Máme velkou radost a děkujeme nejen The Blues Foundation, ale především všem lidem, kteří se na festivalu za těch 23 let podíleli i vám, návštěvníkům.

Je to ocenění hlavně pro vás! (na snímku zleva dramaturg BA Ondřej Bezr, prezidentka The Blues Foundation Barbara Newman, booking manager BA Štěpán Suchochleb)

Převzetí ceny Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 report 5.
V poslední den v Memphisu nás zaměstnalo především sledování finále International Blues Challenge v Orpheum Theatre v těsném sousedství Beale Street (16 kapel, dvojic a sólistů po pětadvacetiminutových setech). Všechno šlo jako na drátkách, viděli jsme řadu velmi dobrých vystoupení. Mezi naše favority patřily kapely The Gabe Stillman Band (jejich leader, mladičký Gabe Stillman, si nakonec právem odnesl cenu pro nejlepšího kytaristu), dvojice Theresa Malenfant & Scott Medford (v kategorii sólo/duo skončili druzí) nebo Sammy Eubanks & The Work´in Class (druzí v kapelách). Sólovou kategorii nakonec vyhrál Jon Shain, mezi kapelami zvítězila rhythmadbluesová „mašina“ Ms. Hy-C & Fresh Start. Zatímco se porota domlouvala na vítězích, publikum bavila hvězdná jamovací sestava, ve které se objevili mj. kytarista John Del Toro Richardson a Kenny Neal, basista Russell Jackson (mj. B.B. King), Tony Braunagel (mj. Robert Cray Band) a řada dalších vynikajících hudebníků. Krásnou a překvapivou tečkou sobotní noci byl opět jam session v klubu Rum Boogie Café, kde báječný slidekytarista a zpěvák Watermelon Slim křtil nové album, u čehož asistoval opět nezničitelný Bob Margolin (jeho již čtvrtá projamovaná noc v kuse), ale hlavně legendární Sherman Holmes, poslední stále žijící ze skvělého tria Holmes Brothers, které jsme viděli v Šumperku hned dvakrát. Do Memphisu si prý jen „zaskočil přes řeku“ za starým kámošem Watermelon Slimem…

Categorised in:

This post was written by Michaela Horáková

Comments are closed here.