Anthony Geraci & The Boston All-Stars

S bezmála padesáti lety profesionální muzikantské kariéry v zádech patří pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci mezi zásadní legendy své věkové kategorie v bluesovém žánru.

Otevřená kniha jeho zkušeností obsahuje taková jména jako Muddy Waters, s nímž byl na samém začátku kariéry angažován v jednom z bostonských klubů a s jeho stálými spoluhráči Jerrym Portnoyem a Bobem Margolinem založil jednu ze svých prvních kapel. S harmonikářem Sugar Rayem Norciou spoluzakládal dodnes aktivní kapelu Sugar Ray & the Bluetones, s níž se mu dostalo té cti doprovázet takové legendy jako byli Big Walter Horton, Hubert Sumlin nebo Junior Wells.

Posléze stál Anthony Geraci u kolébky další významné bluesové kapely Ronnie Earl and the Broadcasters. V roce 1994 nastoupil debutovým albem Take It from Me na sólovou dráhu, přitom ale nezanedbával ani vedlejší projekty: když doprovázel v roce 1999 na albu Superharps hvězdné harmonikářské kvareto James Cotton, Charlie Musselwhite, Billy Branch a Sugar Ray Norcia, znamenalo to jeho první nominaci na cenu Grammy.

Alba Anthonyho Geraciho jsou stylově velmi členitá, objevují se na nich přímočaré bluesové jízdy v chicagském duchu i sofistikovanější rhythmandbluesové skladby kořeněné jazzovými postupy – ostatně, jejich protagonista není žádný „hej počkej“, vystudoval slovutnou bostonskou školu Berklee a na newyorské Skidmore College získal v jazzovém oboru titul magistra umění. V žádném případě ale jeho projev nečpí zatuchlým akademismem, právě naopak. Není náhoda, že jeho The Boston Blues All-Stars byli opakovaně nominování v kategorii Kapela roku na Blues Music Awards a Geraci sám se pravidelně dlouhá léta objevuje ve výběru nejlepších bluesových pianistů v nominacích na Cenu Pinetopa Perkinse v rámci Blues Music Awards. V roce 2021 bylo jeho vítězné jméno vyhlášeno z pódia slavnostního předávání cen v Memphisu. Do Šumperka tak přijíždí nejen skutečná legenda, ale zároveň skvělý muzikant na vrcholu sil. Jeho výborné letošní album Blues Called My Name, které představí na Blues Alive v Šumperku, hovoří jasnou řečí.