Carolyn Wonderland

Kdo pozorně sleduje při koncertech nejen hlavní hvězdy, ale také jejich „pravé ruce“ v doprovodných kapelách, je doma: tuhle brilantní kytaristku a neméně skvělou zpěvačku jsme měli možnost vidět po boku tehdy pětaosmdesátileté legendy britského blues Johna Mayalla v březnu roku 2019 v pražském Foru Karlín. V té době hrála Carolyn Wonderland v jeho kapele rok a byla její nepřehlédnutelnou hvězdou. Podílela se také na natočení posledních dvou Mayallových alb Nobody Told Me (2019) a The Sun Is Shining Down (2022).

Nic z toho ale, po pravdě řečeno, není ve světle kytaristčina účinkování na BLUES ALIVE moc podstatné. Do Šumperka totiž přijíždí sama za sebe. Rodačka z texaského Houstonu, přesídlivší později do Austinu a nakonec de facto žijící v koncertní dodávce, v níž prý tráví až tři sta dní ročně, má solidně rozjetou kariéru od svých dvaceti, tedy od začátku devadesátých let.

Vystřídala řadu menších labelů, když bylo potřeba, vydala si album sama, mimořádně aktivní a stále více ceněné kytaristky si nemohl nevšimnout slovutný Bruce Iglauer, majitel nejprestižnějšího současného bluesového vydavatelství Alligator – a poslední album Tempting Fate už zdobí aligátoří miniatura v růžku obalu. Nadšené reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a hned dvě nominace na letošní Blues Music Awards (ve velmi silné konkurenci v kategorii Bluesová interpretka roku a Píseň roku) také nespadly jen tak z nebe.

Carolyn Wonderland ve své tvorbě výborně propojuje několik tvůrčích proudů. Dokáže dostat do transu fanoušky texaského kytarového řádění, jako velmi nadaná autorka ovšem dokáže zaujmout i toho posluchače, který od blues nevyžaduje striktní dodržování pravidel. Talent Carolyn Wonderland prostě vyčnívá z těsných škatulek všemi směry.