Etta James Celebration

Letos si připomínáme desáté výročí úmrtí jedné z největších zpěvaček soulu a blues Etty James. Získala šest cen Grammy, sedmnáct Blues Music Awards a byla uvedena do Rock & Roll Hall of Fame, Blues Hall of Fame a Grammy Hall of Fame. Časopis Rolling Stone ji zařadil na 62. místo v žebříčku 100 největších umělců všech dob.

Speciální program k její poctě nazvaný Etta James Celebration, připravil výkvět amerických a britských hudebníků a zpěvaček, který se na světovém turné zastaví také v Šumperku. Kapelu tvoří mimo jiné naši staří známí z loňského ročníku, klávesista Bruce Katz a harmonikář Giles Robson. Doplňují je skotský kytarista Sandy Tweeddale (mj. Lazy Lester, Maggie Bell, James Burton), americký bubeník Liviu Pop (Lucky Peterson, Hubert Sumlin ad.) a britský baskytarista Paul Carmichael (Allan Holdworth ad.).

O interpretaci tak slavných hitů jako jsou At Last, I’d Rather Go Blind, A Sunday Kind of Love, Stormy Weather nebo I Just Want To Make Love To You, se podělí skutečně divy hudební scény. Dana Gillespie je jednou z největších legend britského blues, jež ve svých začátcích úzce spolupracovala s Davidem Bowiem a Mickem Ronsonem. Robbin „The Soul-Shaker“ Kapsalis je americká zpěvačka s drsným hlasem, který je odjakživa označován za směs Etty James a Koko Taylor. Alice Armstong je představitelkou mladé generace britských bluesových zpěvaček s portfoliem plným nominací na UK Blues Awards. A konečně Daria Biancardi, rodačka ze Sicílie, jíž se podařilo prorazit ve Spojených státech a zpívat dokonce v legendárním harlemském Apollo Theatre, staví nejen na vynikajícím hlase, ale mimořádně charismatickém stylu vystupování.