Popa Chubby

Díky několikerému koncertování v České republice patří Theodore Joseph „Ted“ Horowitz, jak zní jeho občanské jméno, k mezi našimi fanoušky nejpopulárnějším muzikantům. Letos však přijede po delší pauze a na BLUES ALIVE si odbude dokonce svoji premiéru.

Jedenašedesátiletý rodák z newyorského Bronxu se zhlédl už jako školák v hudbě vrcholných šedesátých let. K jeho hrdinům patřili Jimi Hendrix nebo Cream, a přes ně se časem proposlouchal i k autentické bluesové muzice, kterou dokonale načerpal do svého srdce i prstů. Jeho první profesionální úspěchy se datují na přelom osmdesátých a devadesátých let, první nahrávky, které pořídil, mu vyšly až s odstupem let jako hvězdě. Skutečný řadový debut vydal Popa Chubby v roce 1994 a jako mimořádně pilný hudebník v dalších letech přicházel s jedním až dvěma alby ročně, jen s několika prodlevami. Stejně aktivní byl i jako koncertní umělec, zejména v době, kdy jeho pověst narůstala a fanoušci se nabalovali, nebyla výjimka, když Popa Chubby absolvoval neuvěřitelných dvě stě koncertů za rok.

Stylově se Popa Chubby ničemu neuzavírá. Základem jeho stylu sice je „těžkotonážní“ bluesrock, který praktikuje převážně na vlastních skladbách. Byly ale časy, kdy experimentoval s hiphopovými prvky (což samozřejmě u newyorského rodáka není nic divného), kdy natáčel hendrixovské coververze, kdy se obracel ještě dál k písním klasiků chicagského blues, zároveň se od něj ale na koncertech můžete nadít třeba i Leonarda Cohena a dalších jeho milovaných autorů. Ať už ale hraje vlastní nebo převzaté songy, vždy je pro něj typický hluboký vhled do hudby, hráčská virtuozita, skvělý cit a dynamika, ale také zřetelný nadhled.